Odstránenie znamienok, kožných výrastkov (fibrómov), bradavíc, xantelazmy (žltkastých výrastkov na očných viečkach) a kondylómov.

Mnohé znamienka aj keď sú neškodné môžu však pôsobiť predovšetkým na tvári, očných viečkach a krku esteticky rušivo. Mnoho ľudí ma obavu z ich odstránenie z dôvodu vzniku jazvy (hlavne ak sa vyskytujú na tvári).

Laserom možno okrem znamienok odstraňovať aj kožné výrastky (fibrómy), xantelazmy (žltkasté výrastky na očných viečkach), bradavice (vírusové aj starecké), kondylómy (vírusové bradavice na pohlavných orgánoch).

 

Akým typom lasera sa znamienka a iné kožné útvary odstraňujú? V čom je výhoda laserového odstránenia?

Pomocou jedinečného C02 lasera (ako jediné pracovisko v celom Trenčianskom kraji) je možné znamienka, kožné výrastky, xantelazmy, bradavice, kondylómy odstrániť nekrvavou metódou bez skalpela, bezbolestne a s takmer minimálnou jazvičkou (oproti klasickému chirurgickému odstráneniu).

Pri klasickom chirurgickom odstránení sa znamienko odstráni rezaním do hĺbky spolu s okolitou kožou, čím vzniká pomerne rozsiahla rana, ktorú je nutné následne zašit' a s odstupom niekoľkých dní odstrániť stehy. Po odstránení stehov však vznikajú drobné lineárne jazvičky.

 

Na ktorých častiach tela je možné laserom odstraňovať znamienka a iné kožné útvary?

Ošetrenie je možné použiť na l'ubovolnú oblast' tela, aj na tie najcitlivejšie partie, ako sú očné viečka, genitálie.

Na očných viečkach možno znamienka a kožné výrastky odstraňovať aj priamo pri očnej štrbine, pretože do oka vkladáme špeciálnu titánovú záklopku (tzv. eyshields), ktorá chráni zrak pri laserovom zákroku.

Laserové odstránenie znamienok a kožných výrastkov predstavuje jednoduché a rýchle ošetrenie (trvajúce len niekoľko sekúnd) na rozdiel od komplikovaných chirurgických očných operácii.

 

Sú všetky znamienka a iné kožné útvary vhodné na laserové odstránenie?

Kožné útvary - fibrómy, bradavice, xantelazmy a kondylómy možno laserom odstraňovať bez obmedzenia (a ako bolo spomínané aj na tých najcitlivejšĺch oblastiach). Avšak nie všetky znamienka sú vhodné na laserové odstránenie.

Zo znamienok je možné laserom odstrániť len tzv. bezproblémové znamienka - t.j. znamienka, ktoré po zhodnotení erudovaným kožným lekárom (priamo v našom centre) nie sú pre pacienta nijak nebezpečné (to znamená neohrozujú život pacienta v zmysle rakoviny kože alebo nejakým iným spôsobom), ale pacient žiada ich odstránenie z rôznych príčin - estetických alebo preventívnych (pri vystúplych znamienkach , ktoré sa zachytávajú o odev alebo bižutériu).

Práve preto ošetreniu vždy predchádza vyšetrenie kožným lekárom (v našom centre), ktorý rozhodne či laserové odstránenie znamienka je možné, alebo či je nutné klasické chirurgické odstránenie. Ak je to potrebné, je možné k vyšetreniu použiť aj digitálny dermatoskop, ktorý nasníma znamienko digitálnou kamerou a diagnostikuje za pomoci špecialneho softwéru.

V našom centre pracujeme s jedným z najdokonalejších C02 laserov súčastnosti (od americkej firmy Lumenis). Na rozdiel od iných zariadení, kde znamienka taktiež odstraňujú laserom, my na odstraňovanie znamienok zo zásady využívame iba CO2 laserovú excíziu (t.j. vyrezávanie laserovým nožom po spodine a okrajoch znamienka), nie evaporáciu (teda spálenie znamienka). Centrá, ktoré využívajú evaporáciu, znamienka iba "vypália" a potom nie je možné odoslať ich na histológiu. My na histologické vyšetrenie posielame všetky znamienka !, aby sme na 100% mohli určiť ich bunečný typ, a tým aj ich zhubnosť alebo nezhubnosť. Následne tak dokážeme spoľahlivo určiť ďalší postup starostlivosti o pacienta.

 

 

Ako prebieha samotný zákrok ako sa treba o ošetrenú oblasť následne starať?

Samotné ošetrenie vykonáva lekár (dermatológ) ambulantne v lokálnej anestézii (len miestne znecitlivenie). Ošetrenie je bezbolestné. Dĺžka odstránenia jedného znamienka je asi 2 - 3 minúty.

Po odstránení v mieste ostáva drobná povrchová ranka (podobne ako pri odretí kolena). Po zákroku sa ošetrené miesto prekryje gázovým tampónom s obsahom antibiotickej masti (na zabránenie bakteriálnej kontaminácie).

V mieste ošetrenia sa behom nasledujúcich dní vytvára drobná chrastička, ktorá sa odlúči počas 15 - 20 dni. Po odlúčení chrasty vzniká len minimálne začervenalá plôška, ktorá počas asi 3-6 mesiacov vybledne (počas uvedeného obdobia je zakázané sa opal'ovať).

Uvedený typ zákroku je realizovaný na pracovisku v Trenčíne - ul. Palackého 85/5 a aj v pobočke v Partizánskom - ul. R.Jašíka 504, Dubnici nad Váhom - ul. Pod Kaštieľom 638/29

 

Cenník

  

Laserové odstránenie - Znamienka (intradermálne névy, väčšie hemangiomy, fibropapilómy, seboroické veruky):
1 znamienko 40-100 €

 

Laserové odstránenie - Fibrómy, fibropapilómy, hemangiómy, seboroické veruky, vulgárne veruky, kondylómy, hypertrofické mazové žľazy, lentigo solaris (cena podľa komplikovanosti zákroku):
1 útvar 30 - 60 €
2 - 3 útvary 40 - 100 €
4 - 6 útvarov 50 - 140 €
7 - 10 útvarov 60 - 180 €
nad 10 útvarov za každých 5 útvarov +30 - 60 €

 

Laserové odstránenie - Xantelazmy:
Pravé horné očné viečko 50 - 150 €
Pravé dolné očné viečko 50 - 150 €
Ľavé horné očné viečko 50 - 150
Ľavé dolné očné viečko 50  - 150