Akné je jedno z najrozšírenejších kožných ochorení. Najčastejšie sa začína prejavovať v období puberty, pretože vtedy nastáva prudké zvýšenie tvorby pohlavných hormónov a to má za následok zvýšenú tvorbu kožného mazu.

Najčastejšie sa akné vyskytuje na miestach kde je najviac mazových žliaz a to: na tvári, chrbte a hrudníku.

Postihuje približne 85% mladých l'udí vo veku od 13 do 25 rokov života.

 

Kedy navštíviť lekára?

Ked' ide o obyčajné príznaky puberty, nemáte sa čoho obávať.

No ak sa začnú vytvárať hnisavé a zapálené vriedky, mali by ste čo najskôr zájsť za kožným lekárom. Ten najprv určí o aký stupeň akné sa jedná. Či ide o l'ahký stupeň s uhrami - komedónmi (acne comedonica), alebo sa jedná o zápalové akné (acne papulopustulosa), alebo sa vytvárajú až uzlíkové vyrážky pod povrchom pokožky (acne nodulocystica).

Potom lekár vyberie tú najvhodnejšiu liečbu. V súčasnej dobe sú výsledky liečby akné prevažne dobré.

Neliečené akné totiž môže zanechať jazvy na koži a často môže viesť aj k vážnym psychickým poruchám.

V našom centre využívame najmodernejšiu liečbu akné - LED lampu, laseroterapiu (kombinácia červeného a modrého svetla), ktorej princíp ošetrenia je založený na redukcii bakterii Propionibacterium acnes - zodpovedných za tvorbu zápalových foriem akné (modré svetlo), zmenšenie mazových žliaz a následné zníženie produkcie mazu (červené svetlo).

Ošetrenie je absolútne bezbolestne a maximálne účinné (zničí sa až 95% všetkých baktérii Propionibacterium acnes a k uvedenému procesu dochádza 3x rýchlejšie v porovnaní s orálnymi alebo lokálnymi antibiotikami).

V našom centre využívame jeden z najúčinnejších prístrojov s vysokou intenzitou (až 400 W). Ošetrenie trvá 20 minút. Ošetrenie sa opakuje cca 4 - 6 x v 2 týždňových intervaloch. Po 2 - 3 ošetrení sa prejavy akné už výraznejšie zlepšujú.

K dosiahnutiu maximálneho efektu využívame v našom centre 3 kombinácie (podľa charakteru akné):

  • 1. Aplikácia benzoylperoxidu (aplikovaný 15 minút pred zákrokom) + LED lampa
  • 2. Chemický peeling (aplikovaný priamo pred zákrokom) + LED lampa
  • 3. IPL - 515 , 560nm resp. Nd:YAG laser - 1064nm (aplikovaný priamo pred zákrokom) + LED lampa

Každému ošetreniu predchádza vyšetrenie kožným lekárom (dermatovenerológom), ktorý rozhodne o kombinácii LED lampy s najvhodnejším spôsobom ošetrenia a zároveň predpíše ošetrenie na domáce použitie (počas terapie LED lampou, ale aj po skončení celej kúry na udržiavaciu terapiu).

Uvedený typ zákroku je realizovaný len na pracovisku v Trenčíne - ul. Palackého 85/5

 

Cenník

LASEROVÁ liečba akné
laserové ošetrenie tváre /IPL/ - modrý filter 130 €
IPL + LED lampa 150 €
LED lampa 1. ošetrenie 40 €