Digitálna dermatoskopia

   Melanóm (rakovina kože) je jedným z najzhubnejšich nádorov vôbec. Nádor môže vzniknúť na klinicky normálnej koži, ale častejšie z už existujúceho materského znamienka.

   Nebezpečenstvo výskytu melanómu sa zväčšuje, ak patríte do jednej alebo niekolkých nasledujúcich kategórii:

  • svetlá farba kože, vlasov a očí
  • vysoké množstvo materských znamienok alebo pigmentových škvrn
  • predchádzajúci výskyt melanómu u Vás alebo v rodine
  • opakované a silné spálenie kože (predovšetkým pred 15. rokom života)
  • opakovaná expozícia soláriam

   Včasná diagnostika je základom na vyliečenie! Kožní lekári dodnes používajú na orientačné vyšetrenie pigmentových škvŕn (znamienok) tzv. pravidlo ABCD.

 

   Znamienko môže byť melanómom ak je:

  1. asymetrické
  2. ohraničenie je nepravidelné
  3. zafarbenie nie je rovnomerné
  4. priemer znamienka je väčší než 6 mm

   Toto pravidlo zadefinovali kožní lekári z New York University School of Medicine. Nedávno pridali k písmenám ABCD ďalšie, E - evolving, vývoj. Urobili tak na základe mnohých vedeckých štúdií, ktoré potvrdili, že mnoho kožných nádorov po čase mení velkosť, farbu a tvar a podobne sa vyvíjajú aj ďalšie sprievodné príznaky, ako sú krvácanie, svrbenie.

 

 

   Asi najpol'ahlivejšou metódou ako vzniku melanómu predchádzať je nechať si znamienka (minimálne v ročných intervaloch) skontrolovať kožným lekárom. Ten na hodnotenie znamienok využíva dermatoskop (lupa na hodnotenie znamienok).

   Ak ste pri čítaní tohto článku zbystrili pozornost' a niečo Vám začalo vŕtat' v hlave, skúste si prezriet' tú malú pigmentovú škvrnu, ktorá občas páli, svrbí, dnes je opät' vačšia ako vlani, aj tvar zmenila ...nemeškajte... a hned' zajtra zájdite za svojim kožným lekárom, nech Vás vyšetrí. Tu totiž skutočne plati pravidlo, čím skôr sa melanóm diagnostikuje a odstráni, tým viac je strašiak "rakovina kože" porazený.

   V bežných kožných ambulanciach je k dispozícii ručný dermatoskop, ktorý však neumožňuje archiváciu znamienok a teda nemožno hodnotiť vývoj znamienka.

   Digitálny dermatoskop je v súčastnosti najdokonalejšou metódou v hodnotení materských znamienok. Jedná sa o jedinečnú vyšetrovaciu metódu, ktorá odhalí už najvčasnejšie štádia melanómu.

   Počítač znamienko nasníma digitálnou kamerou so 70 násobným zváčšením a následne ho špecialnym počítačovým programom analyzuje (Mole Analyzer), čim rozhodne o jeho ďalšom osude. Počítač poskytne jednoznačnú odpoved' o tom, či znamienko treba chirurgicky odstránit', alebo či je neškodné a teda je možné ho na koži ďalej ponechať.

   Ďalšou prednost'ou digitálneho dermatoskopu je možnost' archivácie nasnímaneho obrazu znamienka v počítači. Pri nasledujúcej kontrole (spravidla o 6 - 12 mesiacov) počítač automaticky porovná jednotlive obrazy znamienok s odstupom času a upozorní na prípadne zmeny.

   Poistenci UNION ZP majú možnost' nechat' si vyšetrit' zdarma materské znamienka špičkovým digitálnym dermatoskopom v našom centre v Trenčíne , ale aj v pobočke v Partizánskom a Dubnici nad Váhom. Informujte sa na telefónnych číslach uvedených v sekcii Kontakt
(info).

Uvedený typ vyšetrenia je realizovaný na pracovisku v Trenčíne - ul. Palackého 85/5 a aj v pobočke v Partizánskom - ul.R.Jašíka 504, Dubnici nad Váhom - ul. Pod Kaštieľom 638/29

 

Cenník